KMC Grup
 
Teknik Servis

Teknik Servis

KMC Grup; alanında ihtiyaç duyulan teknik servis hizmetlerini, müşteri istek ve memnuniyetini ön planda tutarak, en kısa sürede, kaliteli, verimli ve planlı bir biçimde sağlamaktadır.

Müşterilerimiz, herhangi bir teknik sorun ile karşılaştıklarında uzman teknik servis ekibimiz o anda iletişim kurarak (telefon,e-mail, uzak bağlantı...v.s.) veya sorunun karşılaşıldığı yere giderek hizmet ve desteklerini sunmaktadır.

Bakım anlaşmalı müşterilerimizin, uzman teknik servis ekibimiz tarafından altı ayda bir periyodik olarak bakımları yapılmakta, sorunları giderilmektedir. Diğer günlerde çıkabilecek arızalar ile ilgili ise müşterilerimizin 7/24 telefonla bildirmiş olduğu sorunu en kısa sürede çözmek üzere   sizlere ulaşarak yerinde teknik destek verilmektedir.

Kurumsal Bakım Sözleşmesi

 2011 yılı itibari ile bakım ve servis hizmetlerinin iyileştirilmesi adına kurumsal bakım sözleşmesini faaliyete geçiridik. Bakım sözleşmesi dahilinde amacımız, sizlere daha kaliteli, hızlı ve programlı bir hizmet sunarak yapılacak periyodik bakımlarla arıza oranını azaltmaktır. Ayrıca, bakım anlaşması ile sizlere sağlayabileceğimiz ekstra avantajlar genel başlıklar halinde aşağıdaki gibidir;

  • 6 ayda bir olmak üzere, yılda iki defa makine periyodik bakımlarının ve kalibrasyonlarının yapılması.
  • Yedek parça fiyat listesi üzerinden iskonto.
  • Bakım sözleşmesi süresince ücretsiz servis hizmeti ile anlık oluşabilecek servis faturalarının ortadan kaldırılması.

Yazılım Kullanımı

Kendi içimizde geliştirdiğimiz yazılımımız sayesinde, müşterilerimize verdiğimiz teknik hizmetler, (arıza, bakım ...v.s.)  tüm detayları ile sistemimize ayrıntılı bir şekilde kayıt altında tutulur. Bu sayede makinenizle ilgili herhangi bir arıza gerçekleştiğinde ya da bakım tarihi geldiğinde geçmişe yönelik uygulanan tüm faaliyetleri inceleyerek daha hızlı ve etkin bir şekilde aksiyon alabilmekteyiz.